Podpora mužům

Mateřství a mateřská láska, být skutečnou ženou,  stále se o těchto tématech hodně mluví.

Ale co otcovství a otcovská láska? Muži a mužnost?

Mám dva syny a poslední dobou se s nimi nějak nemůžu domluvit, puberta je zkrátka náročné téma nejen pro ně samotné, ale i pro rodiče. Jak to udělat, aby nám doma bylo i v tomhle období dobře… Přemýšlela jsem o všem možném, o rolích v domácnosti, ve společnosti, jak si přeju být dobrá máma …

A uvědomila jsem si, jak je stejně ještě kdesi v podvědomí ochraňuju, směruju a vlastně je tak připoutávám a držím. Ale oni potřebují teď něco úplně jiného. Potřebují propustit a začít se spojovat s mužskou energií, osahávat si ji a zakoušet ji i přes zakopnutí, kultivovat ji. A mezi 11-14 rokem je ideální čas na přechodový rituál, který je výborný nejen pro chlapce samotné, ale i pro rodiče.

Pustit znamená dovolit být sám sebou. Pustit znamená milovat tě takového, jaký jsi, bez ohledu na mých přáních, jaký by si měl být.

Pavla Skálová

Od malička kluci slyší „Neper se, neběhej, nemlať do toho, nelez na ten strom, zase špinavý tepláky!“ Kluci tohle ale potřebují. Tak můžou chlapci potkat svoji sílu, učí se, kdy ji použít a jak. Ale to se nám ženám učitelkám, vychovatelkám a maminkám nelíbí, jako kdybychom se podvědomě bály, že z nich budou násilníci. Ale kluci to opravdu potřebují, aby z nich byli opravdoví muži.

Je pravda, že spíše ti malí jsou v tom přirození a starší už mají tendenci vzít do ruky tablet. Právě proto je potřeba vědomých mužů – otců, aby se svým synům věnovali a nebyli jen pod tlakem peněz, práce, strachů… Vše souvisí se vším.

Vložím sem teď jeden příklad. Klient řešil vztah s otcem a se svými syny. Jak to udělat, aby se vztah s tím mladším nestal tak chladným jako se starším? A jak být dobrým partnerem?

Jak má umět být tátou, když to sám nezná? Nezažil, jaké to je, cítit se tátou milován a podporován, cítit, jak mu otec důvěřuje a předává tak moudrost mužů z rodu? Neví, jak to dát svým dětem, ale cítí, jak moc rád by to udělal. Být chlapem je prý fuška, a tátou ještě několikanásobně větší.

Jak být mužem ženě? Oporou, přirozeným pevným bodem pro její přirozenou proměnlivost? Podpořme muže, malé i velké ♥

Vše začíná v rodině. Každý rodič přeje svým dětem, aby žily šťastná partnerství. A právě, když jsem promýšlela, jak své syny „propustím“ do života, abych podpořila jejich přechod k mužské energii, přišel nádherný článek pro podporu mužů od Pavly Skálové.

Souzním s ním naprosto a najdete ho níže.

↓↓↓

Být dospělým mužem

Naďa Suchánková
Mou vášní je hledání souvislostí a nových možností na cestě k životu v pohodě a radosti. Provázím lidi na jejich cestě nalézání sebe sama, aby mohli žít život, o kterém sní. Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem autorkou eBooku Kamarádkou se svými pocity a emocemi >>
Komentáře