Léčitel? Terapeut? Nebo podvodník?

Jak si vybrat terapeuta nebo léčitele? Jak mám vědět, zda to není podvodník nebo manipulátor? A pomůže mi?

Co od terapeuta nebo léčitele čekáváte?

Co od léčitele nebo terapeuta očekáváte? Očekáváte pomoc ve formě nasměrování, ukázání cesty, možností jak situaci můžete změnit, jak se můžete uzdravit, nové informace, hledáte motivaci nebo někoho, kdo vás bude na vaší cestě provázet?  Nebo čekáte, že vás zbaví vašich problémů nebo že vás zachrání, že on vám pomůže? Očekávání vám přinese jen zklamání a vy se budete cítit podvedení nebo zklamaní. Takže nic neočekávejte a buďte „jen“ zvědaví :o)

Nikdo za vás nic neudělá.

Důležité je vědět, že za vás nikdo nic neudělá, nikdo vás nevyléčí ani za vás nevyřeší váš problém. Nikdo vám nedá zázračnou radu, nebo pilulku na vaše trápení.  Jen vy sami jste ti, kdo svým přístupem a ochotou můžete změnit svůj život.

Je vhodný pro MĚ?

Pro každého z nás je vhodný někdo jiný. Kdo je vhodný pro kamarádku, nemusí být vhodný pro mě. Přesto to nevypovídá o kvalitě léčitele nebo terapeuta.

Pokud daného člověka neznáte, přečtěte si od něj článek, podívejte se na video. Uvědomte si, jak se u čtení cítíte nebo co vám probíhá v těle.  Je vám jeho hlas nebo článek příjemný, cítíte klid, naději? Nebo je vám nevolno, špatně se vám text čte, cítíte nejistotu, váhání nebo odpor? Vaše intuice vám zcela spolehlivě odpoví.

Hledejte takového člověka, který vám dá prostor, který vás  povede k vašemu vlastnímu potenciálu, nic nenutí a nemanipuluje. Hledejte člověka,  který vás inspiruje a zcela respektuje vaše tempo a vaše potřeby a vaše soukromí.

Také by vás měl posouvat, domů bystě měli odcházet s nadějí a s dobrou náladou. Taky poučení, jak se můžete cítit po terapii, co může nastat.

Každý jsme originál

Cesta ke změně je proces. Každý jsme jiný. Někomu pomůže změna úhlu pohledu a stačí mu jedna konzultace, někdo své téma rozmotává postupně na víckrát. A vše je tak v pořádku.

Vyrážíte na konzultaci nebo na sezení?

Jestliže už si vyberete terapeuta nebo léčitele, objednáte se a vyrazíte ve stanovený termín na schůzku, buďte spíš zvědaví, co vám řekne, než plní očekávání. Vím, že je to těžké, když jste po uši v něčem, co vás trápí, ať už je to fyzického charakteru nebo vás trápí něco na srdci.  Všechny informace si přefiltrujte přes sebe. Přes své srdce, přes pocity v těle.

Na co bych si já dala fakt POZOR!

Neměli byste odcházet s jakýmsi ohodnocením nebo puncem, zaškatulkováním, že pro vás něco není, že jste nějací a s tím už nelze hnout, ještě dramatičtěji řečeno, že vy nejste dítě štěstěny. Že je něco váš úděl a není z toho cesty.

A pár „perliček“ z mé vlastní cesty

Když jsem před lety hledala pomoc, stalo se mi, že jsem ze sezení odcházela s pocity, že se denně musím chránit formulkami, že je třeba si dát pozor na některé lidi a dělat si  před nimi další ochrany. Zkrátka jsem šla domů vystrašná. Jiný léčitel se mně vyptával na můj sexuální život. A taky se mi stalo, že jiný na mě zvýšil hlas a mluvil na mě z pozice soudce, měl tendenci mě ponižovat. Bohužel věřím tomu, že nejsem jediná, kdo má takové zážitky.

Důležitá je i vaše ochota ke změně. Někdy chceme změnu, ale někde v hloubi a často i nevědomě, se vlastně změny bojíme. Někdy nejsme ochotní přijmout změnu.

Mohou vám pomoct tyto otázky

 • Jaký pocit z toho člověka máte?
 • Uzná chybu?
 • Pokud neví, poví to?
 • Je spolehlivý?
 • To, co hlásá, to také žije?
 • Dopřává vám soukromí?
 • Říká vám, co dělá, nebo jak bude terapie či léčení probíhat?
 • Věnuje se svému rozvoji a růstu?
 • Jak mluví o ostatních léčitelích nebo terapeutech?
 • Cítíte se s ním bezpečně?
 • Cítíte porozumění? Nebo naopak ponižování či výsměch?
 • Po návštěvě cítíte úlevu, naději na zlepšení? Nebo odcházíte vystrašení?
 • Dává vám možnost volby, nebo se cítíte manipulovaní skrytě nebo zjevně?

Přečtěte si i článek Oběti neexistují  a taky odvážně napsaný článek Hroznej chlap a menstruace.

 

 

 

 

Naďa Suchánková
Mou vášní je hledání souvislostí a nových možností na cestě k životu v pohodě a radosti. Provázím lidi na jejich cestě nalézání sebe sama, aby mohli žít život, o kterém sní. Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem autorkou eBooku Kamarádkou se svými pocity a emocemi >>
Komentáře