Duše, tantra, děti a uzdravování. Jak jde tohle dohromady?

Dnes vám přináším rozhovor s Pavlou Skálovou. Podle názvu článku jste určitě zvědaví, o čem to bude.  S radostí sdílím do světa její práci, protože cítím, jak je to důležité téma pro láskyplné a naplněné vztahy a šťastné rodiny. Příjemné čtení!

Milá Pavlo, vím, že tvým tématem je tantra a prožívání skrze tělo, dokonce o sobě píšeš, že jsi požitkářka tělem i duší. Řekni mi, jak ses vlastně dostala k práci, kterou děláš?

To je dobrá otázka. Od mala cítím energie a prožívám s lidmi to, co cítí. Na můj první kurz tantry mě přivedl můj bývalý partner. A na spoustu dalších kurzů o muzikoterapii, alternativním léčení a práci s čakrami. Bylo to před 14 lety. Poznala jsem oblast seminářů z různých pohledů – jako účastník, asistent lektora, kuchařka pro kurz, uklízečka i jako lektorka.

Když jsem poprvé viděla název tvého eBooku o tantře s dětmi, tak jsem tomu moc nerozuměla. Jak jdou dohromady děti a tantra? Jak se to propojuje?

Žila jsem několik let v centru, kde se seberozvojové kurzy vedou. Poznala jsem hodně lidí, přístupů i příběhů. Byla jsem zároveň lektorkou muzikoterapie pro děti. A vznikla ve mně touha to všechno propojit. Vystihnout něco, co mají v sobě duchovní učení společného a využitelného v běžném životě západního člověka.

Často mě napadla myšlenka, že všechna duchovní učení byla odkrytá a zpřístupněná proto, aby je mohli používat běžní lidé, nejen mniši, tantrici v chrámech, guruové.

Na většinu otázek máme odpovědi. Pokud chceme poznávat sami sebe anebo jít duchovní cestou, tak nemusíme žít odděleni od běžného života. Cítím to tak, že ať žijeme kdekoliv s kýmkoliv, máme možnost kultivovat sebe, své vztahy i prostředí ve kterém žijeme.

Vrátím se k tvé otázce, jak tantra souvisí s dětmi. Ono to může v Čechách znít dost zavádějícím způsobem. Protože pro hodně lidí znamená tantra sex. Ale to není tantra. Tantra je nádherné učení, které obsahuje nauku i o intimitě, sexualitě, ale není to všechno.

Tantra učí jak objevit lásku ke svému tělu, poznat své emoce, sílu, kreativitu a svět meditace. Samozřejmě kultivuje sexualitu.

A co má tedy společného s dětmi? Rozhodně ne sex. Chtěla bych, aby lidé v Čechách pochopili, že největší dary na ně čekají doma. Ne na semináři. Seminář je škola a vše, co se na nich naučíme, můžeme aplikovat doma.

S dětmi se můžeme učit umění doteku – masáží, rozvíjení pěti smyslů, objevovat svět intuice a důvěry.

Je mi velmi líto, když lidé utíkají od svých rodin na semináře. Proto bych chtěla ukázat, že to skutečně hluboké a nádherné se dá používat doma. Při práci se sebou, partnerem i s dětmi.

Vidíš rozdíl v tom, jak se k sexualitě staví muži a jak ženy? Kolují takové „obecné pravdy“, že ženy jsou mazlivé a potřebují předehru a muži mají rádi rychlovky. Je to skutečně tak?

Ono je to dost individuální. Ale většina běžných lidí neumí o svých snech, přáních a touhách mluvit. A neumí ani mluvit o tom, co je baví v intimitě. A dělají často to, co si myslí, že by měli dělat, aby ten druhý byl spokojený nebo co mají dělat proto, aby dosáhli orgasmu.

Jedna z potvrzených pravd od vědců je, že žena potřebuje 20 min, aby byla připravená k milování. To nemusí znamenat fyzickou stimulaci erotogenních zón. Ale je to o pozornosti, doteku, o péči a budování touhy.

Muži západního světa jsou zaměření na cíl – orgasmus, takže asi vyhledávají desetiminutovky, dvacetiminutovky. A když jim někdo řekne, že by milování mohlo trvat dvě hodiny, tak si to představí jako dvě hodiny trápení v gymnastice, poslušnosti udržet erekci a neztrapnit se předčasnou ejakulací.

Je to dané také tím, že hodně mužů je necitlivých, nikdo se jich nikdy moc nedotýkal, nikdy neprojevovali své emoce a v pornu nevidí ani jinou variantu, než je sexy žena v různých polohách s ejakulací do různých míst. Je to absolutní degradace krásy, kterou milování a intimita je.

Pokud muži i ženy začnou objevovat dary svého těla tak můžou prožívat mnoha úrovňovou rozkoš i extatickou blaženost.

Schopnost cítit tělo i energii v přítomnosti dělá z naší západní gymnastiky nekonečnou řeku prožitků, ze které nechceš vystoupit.

Ženy předstírají orgasmus, protože je běžná myšlenka, že ,,to“ za něco stálo jen, když měly orgasmus a pokud možno dohromady s partnerem. Ale když orgasmus mají, tak se často cítí nenaplněné. Žena potřebuje cítit lásku, chce být viděná, milovaná, cítěná, chce být uctěná jako výjimečná žena. Touží po naslouchání a být opečovávaná.

Muži prostě mají cíl a chtěj sex a orgasmus. A celé jejich tělo se stává necitlivé, jediné, co cítí je orgasmus. Ten je uspokojí na nějakou chvíli a pak si navzájem stěžují, jak málo často jim jejich žena dá.

Muži, se kterými jsem mluvila a kteří prošli tantrou, popisovali, jak se jim prožívání změnilo. Pochopili, že můžou citlivostí jen získat. Že můžou prožívat orgasmus celým tělem a přicházet do stavů blaženosti. Že můžou ženu cítit i vnímat. Být pro ni oporou. Je to nádherné spojení, které rozpouští dualitu.

Jednou si řekla, že léčení starých zranění prohlubuje intimitu, jak to myslíš? Léčení zraněných kolen to asi nebude 🙂

Jako fyzioterapeutka vím, že je potřeba pečovat i o staré jizvy, aby vše v těle fungovalo jak má. V psychické rovině je potřeba postarat se o stará zranění a traumata. A někdy i v energetické rovině. Člověk si může hodně věcí uvědomit, proč se chová nějak a že to vychází např. z dětství a přesto někdy nemá sílu to změnit, protože jeho tělo vysílá stále stejné signály.

Totéž se děje v intimitě. Můžu říct tvrdší příklad. Žena, která byla zneužívaná, podvědomě vytváří velmi silnou ochranu před muži. A i když má v současné chvíli skvělého partnera a důvěřuje mu, její podvědomí a její tělo intimní chvíle vyhodnocují jako nebezpečné. Může se cítit stažena, v křeči. Některé ženy se o starých zážitcích bojí mluvit a jiné zase si z toho udělají koníček. Vypraví každému, jaké to bylo, když byly zneužívané.

Tantra přináší do prožitku vědomí. Začneme si více uvědomovat, co a proč se nám děje a proč prožíváme tak, jak prožíváme. Přináší do vzpomínek novou energii a ukazuje nové cesty k prožitku.

Někdy se cvičení dotknou otázky vztahů s rodiči. To bývá velká úleva a pocit osvobození, když člověk poléčí tyto vztahy.

Někdy cvičení uvolní staré vzorce chování v partnerství a nebo dohojí rozchody.

Jak to všechno souvisí s intimitou? No je to jednoduché. Když nejsme zatížení starými vzorci, vzpomínkami, myšlenkami, tak se nám jednodušeji prožívá.

Když nemáme v sobě staré křivdy a zranění v lásce, tak se nám jednodušeji prožívá láska. Když se nám nevybavují zážitky z porodu, ze sexuálního zneužívání, zklamání, tak se mnohem snadněji otevřeme vzrušení a cestě k extázi.

V momentě, kdy je člověk spokojený a naplněný, nevynucuje si pozornost hrami typu Tyran a oběť, matka a dítě, kamarádi, vůdce, hodný chlapec, hodná holka. To jsou hry k získávání pozornosti. Ale ve vztahu je krásné, když tyto hry nehrajeme a jsme rovnocennými dospělými bytostmi. Jednoduše Mužem a Ženou.

Co bys vzkázala čtenářům?

Každý člověk je originál. Žijte život, který je zábavný. Naučte se přijímat i dávat. Partnerské boje změňte na rozkoš a cestu hlubokého prožívání.

Nenechte se zastavit strachem. Prostě vykročte na cestu poznávání a prožívání.

Tohle je Váš život. Nenechte si ho vzít přesvědčeními druhých, výchovou ani strachem.

Nikdy není pozdě začít prožívat tělem i duší.

Děkuji za rozhovor

.

 

I já děkuji za rozhovor. Pokud vás povídání Pavly Skálové zaujalo nebo vyvolalo zvědavost, určitě nakoukněte na její web www.pavlaskalova.cz Pavla je autorkou eBooků a úžasné meditace pro muže a na jejím blogu najdete také spoustu inspirace.

 

 

Foto zdroj www.pixybay.com

Naďa Suchánková
Mou vášní je hledání souvislostí a nových možností na cestě k životu v pohodě a radosti. Provázím lidi na jejich cestě nalézání sebe sama, aby mohli žít život, o kterém sní. Můj příběh si přečtěte zde >> Jsem autorkou eBooku Kamarádkou se svými pocity a emocemi >>
Komentáře